UWAGA! ODNOTOWANO KRZTUSIEC W PRZEDSZKOLU!

UWAGA! W przedszkolu odnotowano przypadek zachorowania na KRZTUSIEC!

Krztusiec czyli koklusz rozpoczyna się jak banalne przeziębienie: katar, suchy kaszel, lekko podwyższona temperatura, czasem towarzyszy tym objawom zapalenie spojówek. Jednak po dwóch tygodniach, kiedy przeziębienie powinno już dawno minąć, kaszel nasila się. I ten fakt już powinien nas zaniepokoić – może bowiem oznaczać np. zapalenie oskrzeli. Jeżeli kaszel jest napadowy, duszący, z charakterystycznym świszczącym wdechem przypominającym pianie koguta – możemy być niemal pewni, że to koklusz. Zwłaszcza, jeśli napady kaszlu zdarzają się po kilkanaście razy na dobę, są niezwykle męczące, kończą się dusznościami, a nawet wymiotami, może dojść też do mimowolnego oddania moczu lub stolca. Taki kaszel jest charakterystycznym symptomem krztuśca. Faza napadowego kaszlu może trwać nawet 10 tygodni.

U dzieci najmłodszych kaszel może nie występować. Zamiast kaszlu może się pojawić: kichanie, łzawienie, napady utrudnionego oddechu (duszności), bezdechy.

 

PRZYPOMINAMY ABY CHOROBY ZAKAŹNE ZGŁASZAĆ W PRZEDSZKOLU!

Skip to content