Mamo, Tato poczytaj mi….

dsc09832-kopiowanie

Mamo, Tato poczytaj mi książeczkę!

 

 

 

 

 

„Naród, który mało czyta, mało wie.

 

Naród, który mało wie –

 

podejmuje złe decyzje”.

 

Jim Trelease

 

 

 

Jeśli chcemy żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi, zadbajmy o to, by codzienne, głośne czytanie stało się priorytetem w Waszym domu.

 

Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania. Dziecko będzie potrafiło samodzielnie myśleć, posiądzie wiedzę i umiejętność jej poszerzania, będzie kulturalne, etyczne, z wyobraźnią, które umie sobie radzić w życiu przy pomocy rozumu a nie pięści.

 

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

 

 

 

 • buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem;
 • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
 • rozwija język, pamięć i wyobraźnię;
 • uczy myślenia, poprawia koncentrację;
 • wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka;
 • poszerza wiedzę ogólną;
 • ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
 • uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
 • zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
 • chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

 

 

 

Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Rodzice coraz mniej z nimi rozmawiają i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, tymczasem język jest narzędziem myślenia.

 

Dzieci słabo wyćwiczone w używaniu języka i w myśleniu, pozbawione wyobraźni, którą wypiera telewizja, będą miały trudności od pierwszych dni w szkole i w późniejszym życiu.

 

NIE ZMARNUJ SZANSY SWOJEGO DZIECKA, bowiem kluczem do sukcesu jest wiedza, a kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos.

 

Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować, codziennie czytając dziecku dla przyjemności.

 

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości własnego dziecko, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne, głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji.czytanie

Zapraszamy na czytanie do przedszkola mamy, tatusiów, starsze rodzeństwo, babcie i dziadków . Poczytajcie nam prosimy.

 

 

Skip to content